Δευτέρα 6 Απριλίου 2009

ΕΛΠΙΔΑ - ΠΑΝΘΥΡΕΑΤΙΚΟΣ 0 - 1

Την εντός έδρα ήττα γνώρισε η Ελπίδα από τον Πανθυρεατικό σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των παικτών της Ελπίδας και για ένα ημίωρο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.Ωστόσο η Ελπίδα προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της και να γίνει απειλητική.Κάπου εκεί όμως ,μετά από μια λάθος συνεννόηση επόπτη-διαιτητή ( ο επόπτης είχε σηκώσει σημαία για off-side αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη και άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί) η άμυνα της Ελπιδας αδράνησε γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Μπάρλας και έκανε το 0-1 για την ομάδα του Άστρους.Στο β΄ημίχρονο το νεανικό σύνολο του Θοδωρή Μαρκόπουλου απέκτησε τα ηνία του αγώνα,πίεσε,είχε την κυκλοφορία της μπάλας για όλο σχεδόν(!) το δεύτερο 45λεπτο αναγκάζοντας έτσι τους παίκτες του Πανθυρεατικού να αμύνονται πίσω από τη σέντρα.Η πίεση όμως δεν ήταν ουσιαστική με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Πανθυρεατικού να μην κινδυνέψει παρά σε ελάχιστες φάσεις.Ο Πανθυρεατικός είχε την ευκαιρία για το 0-2 όταν στο 89΄είχε δοκάρι έπειτα από γρήγορη αντεπιθεση.Ο αγώνας έληξε και έτσι η ομάδα του Άστρους έβαλε τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων νικών της Ελπίδας.Βαθμολογικά ο αγώνας ήταν αδιάφορος καθώς η Ελπίδα έχει εξασφαλίσει την 4η θέση στο πρωτάθλημα στην πρώτη συμμετοχή της στην Ά κατηγορία ενώ ο Πανθυρεατικός ακολουθεί στην 5η θεση έχοντας απόσταση 5 βαθμών από την Ελπίδα και απομένει μια αγωνιστική για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ελπίδα:Κορίτας,Παλιογιάννης,Καλατζής,Σταθουλόπουλος,Κωστάκης,Σωτηρόπουλος Β.,Καραμάνος,Σωτηρόπουλος Μ.,Λαγός Σ.,Καραμπέτσος,Κουρόγιωργας. ενώ έπαιξαν ακόμα και οι Φίλης, Αγγελάκος.